Všetci rodičia si uvedomujú, že mäkká hračka je počas rastu ich dieťaťa nevyhnutná. Nie vždy je však ľahké najsť kvalitnú plyšovú hračku, ktorá rešpektuje vaše dieťatko. Na trhu je obrovské množstvo rôznych plyšových hračiek a nie všetky sú veľmi kvalitné. Preto existujú opatrenia, ktoré je potrebné prijať pred kúpou plyšovej hračky, ktorá je podľa vás dokonalá. V tomto článku nájdete všetky informácie, ktoré je potrebné vziať do úvahy, aby ste sa uistili, že ste si vybrali správneho plyšáka.
Pred kúpou venujte čas kontrole plyšovej hračky
Aj keď sa každá plyšová hračka zdá byť mäkká, pevná a ľahko sa s ňou manipuluje, nesmiete zabúdať, že je to skutočný spoločník vášho dieťaťa, ktorého si môže vziať všade so sebou a mať ho veľmi dlho pri sebe. Preto je dôležité, aby bolo vaše dieťa s touto plyšovou hračkou v čo najväčšom bezpečí. Ak sa rozhodnete kúpiť plyšovú hračku v obchode, neváhajte kontrolovať pevnosť jej častí . Rovnako ako oči, nos a doplnky plyšáka je dôležité, aby boli dobre pripevnené a nepadali.
Ak máte možnosť, zatraste plyšovou hračkou na niekoľko minút, čím sa tiež uistíte, že kožušina drží na svojom mieste. Je dôležité, aby sa očká nedali vytiahnuť, pretože je známe, že malé deti za ne rady ťahajú. Venujte preto čas dotyku plyšu, ale aj kontrole jeho švov. Koniec koncov, najlepšie je, ak je polstrovanie dokonale neprístupné.
Výber plyšu podľa materiálu
Okrem toho ďalším kritériom, ktoré vám môže pomôcť pri výbere kvalitného plyšu, je jeho výrobný materiál. Je zrejmé, že najlepšie je vybrať si mäkký materiál, ktorý je šetrný k pokožke vášho dieťaťa, vzhľadom na to, že si ho pravdepodobne ponechá dlhý čas a bude sa s ním pomerne často maznať. Navyše, malé deti majú oveľa radšej, keď je ich plyšová hračka celá mäkká, takže sa na ňu môžu dotýkať labkami – je to oveľa príjemnejšie a tiež upokojujúce. S ohľadom na to môžete skontrolovať materiál plyšu.
Materiály sa líšia, plyšák môže byť vyrobený z ľanu, vlny, bavlny, polyesteru atď. Aj napriek tomu je ideálne vybrať si prírodný materiál , napríklad vlnu, ľan alebo bavlnu. Ide o kvalitné materiály, ktoré sú hypoalergénne . Budete tak mať istotu, že máte odolný plyš, ktorý je šetrný k pokožke vášho dieťatka, ktorá nebude podráždená, ani keď s ním bude spať. Zatiaľ čo pri syntetických materiáloch je väčšia pravdepodobnosť, že sa v nich budú udržiavať pachy a pri praní vyblednú.
Či už na internete alebo v obchode, na etikete alebo v záložke “zloženie” alebo “materiál” na webovej stránke vždy nájdete úplné informácie o materiáli, z ktorého je prikrývka vyrobená.
Informujte sa o starostlivosti o plyšovú hračku
Najlepšie je tiež vybrať si plyšovú hračku , ktorá sa ľahko perie , ktorá nevyžaduje zložitú starostlivosť. Deti sú od svojej plyšovej hračky nerozlučné a berú si ju všade so sebou! Plyšové hračky sú preto často vystavené škvrnám a nečistotám. Preto je najlepšie vybrať si plyšovú hračku, ktorá sa ľahko čistí, aby ste zabezpečili, že sa vaše dieťa bude túliť k plyšovej hračke, ktorá je vždy čistá. Je známe, že plyšové hračky vyrobené napríklad z bavlny alebo vlny sa ľahko perú, a to minimálne pri 30°.
Napriek tomu by ste nemali zanedbávať pravidelnú údržbu plyšu, aby sa z neho nestalo hniezdo pre baktérie a v prípade potreby odstráňte zápach. Preto je vhodné venovať čas pranie plyšu aspoň raz za mesiac, ak plyš nie je príliš znečistený. Vždy sa môžete pozrieť na to, čo je uvedené na štítku, aby ste zistili, ako často plyš prať. Majte však na pamäti, že kvalitný plyš by mal rýchlo schnúť, čím sa obmedzí čas, počas ktorého je vaše dieťa oddelené od svojej milovanej plyšovej hračky.
Rovnako ako pri plyšovom materiáli, jeho spôsob starostlivosti je vždy uvedený a dostupný, na štítku alebo v podrobnostiach o výrobku online.
Výber plyšovej hračky vhodnej pre váš vek
Pre bezpečnosť vášho dieťaťa je tiež dôležité vybrať kvalitnú plyšovú hračku vhodnú pre jeho vek . Napríklad počas prvých mesiacov života vášho dieťaťa je najlepšie nekupovať plyšovú hračku, ktorá má batérie. Pozor si dávajte aj na plyšové hračky, ktoré sa neodporúčajú pre detičky mladšie ako 36 mesiacov.
Štítky a normy, ktoré vám pomôžu pri výbere kvalitnej plyšovej hračky
Či už na štítkoch plyšových hračiek, alebo v podrobnostiach o výrobku na internetovej stránke, môžete skontrolovať, či bola plyšová hračka vytvorená podľa normy alebo značky, ktorá zaručuje jej kvalitu. Existuje ich niekoľko, tu sú hlavné značky a normy, ktoré si všimnete.
Európska bezpečnostná norma
Ide o záruku bezpečnosti pre vaše dieťa. Ak výrobca na svojich plyšových hračkách zobrazuje normu CE , znamená to, že spĺňajú veľmi špecifické požiadavky. Sú bezpečné z hľadiska ich mechanických a fyzikálnych vlastností, ich horľavosti a možnej migrácie chemických látok .
Vyrazené logo CE znamená, že výrobca spĺňa tieto normy európskych predpisov. Ak plyšák nemá toto logo, buďte opatrní, pokiaľ ide o kvalitu výrobku, bezpečnostné normy pravdepodobne nie sú splnené. Za to, či výrobca tento štandard na svoj výrobok umiestni alebo nie, však zodpovedá výrobca, preto je táto informácia presná len v prípade, že výrobca koná v dobrej viere.
Štítky od nezávislých orgánov
Existujú aj nezávislé orgány, ktoré vykonávajú kontroly. Napríklad značka NF-Petite Enfance označuje súlad s ešte komplexnejším a prísnejším súborom špecifikácií z hľadiska bezpečnosti a kvality výrobku . Výrobca sa preto zaväzuje dodržiavať tieto pravidlá, aby získal túto značku, ktorá sa vzťahuje na hračky pre dojčatá, hračky pre vonkajšie použitie a hračky určené na starostlivosť o deti. Ak je pre vás dôležité kúpiť plyšovú hračku zo spravodlivého obchodu, je tu značka Max Halevaar, ktorá sľubuje výrobok z etického a udržateľného obchodu, a teda spravodlivé prerozdelenie príjmov získaných z výrobku.
Na druhej strane nezávislé značky zahraničného pôvodu tiež zaručujú kvalitu výrobku. Nemecká značka GS zaručuje, že každá hračka spĺňa dané predpisy, a značka GUT, pokiaľ ide o technické a vzdelávacie vlastnosti hračky. Nakoniec si môžete všimnúť aj značku SpielGut, ktorá potvrdzuje, že hračky neobsahujú toxické látky.
Štítky na zabezpečenie chemickej nezávadnosti
Súčasné predpisy zakazujú, aby hračky, ako napríklad plyšové hračky, obsahovali špecifické chemické prvky (olovo, hliník, chróm…), pretože môžu prísť do kontaktu s detskými ústami. Ak však chcete byť v tomto ohľade ešte bezpečnejší, mali by ste vedieť, že značka Oeko-Tex sľubuje, že mäkká hračka obsahuje nulové množstvo škodlivých chemických látok pre pokožku vášho dieťaťa. Je možné kúpiť aj organické plyšové hračky. Označenie AB (ekologické poľnohospodárstvo), vám sľubuje istú pravosť výrobných materiálov plyšu. Plyšové hračky s touto nášivkou deklarujú 98 % ekologické poľnohospodárstvo a bez akejkoľvek chemickej úpravy .
Záverečné rady pred nákupom plyšu
Ak chcete mať istotu, že je plyš kvalitný, nezabudnite kontrolovať upozornenia uvedené na etikete plyšu. Vyhnite sa hľadaniu najvýhodnejšej ponuky , získate tak plyš priemernej kvality, ktorý časom nevydrží. Vo všeobecnosti tieto plyšové hračky nespĺňajú bezpečnostné požiadavky. Ak chcete nakupovať na internete, môžete si tiež preskúmať komentáre ľudí, ktorí si plyšáka kúpili, a nájsť odpovede o jeho kvalite.
Hľadanie kvalitnej plyšovej hračky, kritériá a normy, ktoré vám pomôžu
Ako ste si uvedomili, hľadanie kvalitnej plyšovej hračky si vyžaduje niekoľko krokov a presné kritériá, ktoré treba zohľadniť. Teraz máte v rukách všetky karty na to, aby ste sa rozhodli, s ktorou plyšovou hračkou bude mať vaše dieťa tú česť. Ak máte ďalšie nápady, ako najlepšie vybrať plyšovú hračku, dajte nám vedieť v komentároch. Dajte nám tiež vedieť, či tento článok splnil vaše očakávania, pretože cieľom je podeliť sa o kvalitné informácie.