Vyrobenie plyšovej hračky je jedným z výnimočných momentov, ktoré môžete zdieľať so svojím dieťaťom. Posilniť vašu spolupatričnosť a vytvoriť medzi vami puto; ale aj naučiť ho nové veci. Navyše týmto spôsobom môžete plyšovú hračku svojho dieťaťa personalizovať. Takto mu urobíte radosť, že má jedinečnú plyšovú hračku.
Či už ste šička alebo amatérka, s vlastnoručnou výrobou detských plyšových hračiek nebudete mať žiadne problémy. Ušite plyšáka ručne alebo na stroji buďte bez obáv, techniky, ktoré vám poskytneme, vás uspokoja. Týka sa to najmä požiadavky vašich detí.
Potrebujete len správne materiály a správny postup, aby ste na konci mali plyš hodný veľkého dizajnéra. A možno neskôr budete chcieť rozvinúť svoju kreativitu a vyrobiť ešte veľa ďalších. Môže to byť napríklad ideálny darček pre kamarátov vašich detí. Samozrejme, zahŕňa to výrobu ich personalizovaného plyšáka .
Aký druh plyšovej hračky vyrobiť?
Vopred musíte vedieť, akého plyšáka si vaše dieťa želá alebo akého plyšáka mu chcete darovať. Je to plyš v geometrickom tvare, alebo zvierací plyš , alebo plyšová hračka, alebo pre náročnejších kawai plyš?
Myslíte si, že existuje toľko plyšových hračiek? Nuž, nebojte sa! Sme tu, aby sme vám pomohli a vy ste sa mohli stať dobrým znalcom. Plyšové hračky môžu byť vyrobené z rôznych materiálov, v závislosti od vášho vkusu alebo vkusu vášho dieťaťa. Existuje taká, ktorú si môžete vyrobiť z nezvyčajných materiálov, ako je napríklad ponožka. Áno, počuli ste správne: ponožka. Túto metódu môžete urobiť pre malé deti, ktoré nemajú veľké nároky, ale chcú mať svojho vlastného plyšáka.
Potom sú tu ešte kavarové plyšové hračky . O čo ide? Krátka kultúrna lekcia: slovo kawai je japonské slovo, ktoré znamená: roztomilý. Takže si myslíte, že je to dobrý nápad. Nuž, je to roztomilá plyšová hračka, ktorá môže mať podobu malej mačky, psa alebo akéhokoľvek zvieratka, ktoré sa vám zdá roztomilé… Predovšetkým je to plyšová hračka s veľkými očami , veľkou hlavou alebo ktorá je už samotným tvarom celkom rozkošná.
Nakoniec látkový plyš, ktorý má tvar zvieratiek. Konvenčný plyš, ak chcete, ktorý si vaše dieťa želá alebo ktorý si myslíte, že môžete zrealizovať. Tento štýl plyšu sa vyrába najmä pre staršie deti, ktoré ho chcú. V skutočnosti je vyrobený pre najnáročnejšie deti, ktorým chcete za každú cenu vyhovieť. Takže sa pripravte, pretože dnes sa dozviete, ako postupovať pri výrobe plyšu, či už ručne šitého alebo strojového.
Kroky prípravy na výrobu plyšu
Psychická príprava je prvým krokom, keď ste sa rozhodli vyrobiť plyš . Samozrejme, musíte si nájsť aj správny výklenok na šitie. Takto ho nebudete musieť odkladať na neskôr, ale dokončíte ho raz a navždy. Musíte teda vedieť, kedy by ste mohli plyš dokončiť: je to večer, keď budete mať pokoj, alebo keď sú vaše deti v škole?
V každom prípade vám výroba plyšovej hračky zaberie len 10 až 30 minút času. Na druhej strane je dôležité vedieť, koľko bude výroba plyšu stáť . No už sa nemusíte obávať, nebude vás to stáť majetok. Nebudete potrebovať veľa a väčšinu potrebných nástrojov už máte k dispozícii.
Nástroje, ktoré potrebujete na výrobu plyšáka
Po prvé, musíte si kúpiť a mať všetky potrebné materiály. Tieto materiály nájdete u obchodníka s textilom, v železiarstve alebo v predmetoch, ktoré už doma nepoužívate. Ak sa vyznáte v šití, nebudete mať problém nielen s výrobou detského plyšáka , ale ani so zháňaním materiálov potrebných na jeho výrobu. Takže všetko, čo potrebujete, je:
- základnú látku , bude na vás, aby ste si vybrali, či už na požadovanú farbu alebo potlač, rovnako tak na vašu úroveň v šití a požadovanú povrchovú úpravu, potom si môžete vybrať medzi:
- Ponožky alebo rukavice ako majú vaše deti, ktoré už nenosia, ale musíte sa uistiť, že sú čisté. Ak nie, kúpte nové páry.
- ľahká flísová tkanina: ktorá je mäkká a nadýchaná. Vaše deti si ich zamilujú pre ich mäkkosť, a pritom je táto látka pevná, prateľná a ľahko sa šije.
- Tkanina z fleecu a džerseja je ideálnym druhom tkaniny na mäkkú a pohodlnú prikrývku. Tkaniny môžete zachrániť zo starého oblečenia vašich detí (pyžamá, mikiny, tričká atď.) alebo z vankúša, ktorý už nepotrebujete. Plyšová hračka, ktorú vyrobíte, bude niesť známu vôňu, ktorú vaše dieťa ocení ešte viac. Táto látka je elastická a pre vás, nadšencov šitia, ľahko ušitá.
- V bavlnenom zamate : látka je veľmi mäkká a výsledok je elegantnejší, ak je vaše dieťa zvyknuté nosiť svojho plyšáka mimo domu. Je menej elastická a krehkejšia. Takže je vyrobený pre staršie deti, ktoré sa vedia o svojho plyšáka starať alebo ktoré nie sú príliš hlučné, alebo ako dekorácia do postele a spálne.
- Potom je tu umelá kožušinová tkanina : je mäkká, ale zároveň zábavná na dotyk, možno z nej vytvoriť plyšové hračky, napríklad medvede alebo príšerky. V tomto prípade musíte venovať veľkú pozornosť kvalite a spracovaniu kožušiny. Skontrolujte, či sa kožušina ľahko nestratí, pretože vaše dieťa ju môže nechtiac prehltnúť alebo sa ňou zadusiť, keď si vloží plyšovú hračku do úst.
- A nakoniec bavlnená tkanina : pre vás, ktorí chcete mať dekoratívnu prikrývku, ktorá skrášli spálňu vášho dieťaťa, je ideálnou tkaninou bavlna. To mu však nezabráni v tom, aby sa s ňou hralo. Pri tomto druhu látky môžete použiť niekoľko farebných vzorov alebo pridať ďalšie látky rôznych vlastností pre väčšiu kreativitu.
- Du fil à coudre de la même couleur que la chaussette si possible
- Une paire de ciseaux
- Nejaká výplň , ktorú nájdete u remeselníka (môže to byť ryža, krupica, výplňová bavlna alebo iné strihy látok….
- príslušenstvo, ktoré môžete pridať, ako napr: veselé oči alebo gombíky , ak je to potrebné v závislosti od vášho plyšu. Niekedy potrebujete lepiacu pištoľ alebo plsť a textilnú kriedu .
- Ďalej proces obkresľovania vzoru : tak ako aj pri šití, výroba plyšu si vyžaduje vzor. Aby ste mali na pamäti dizajn vášho plyšu: jeho tvar, veľkosť atď.
Vyhotovenie vzoru plyšáka
Akonáhle máte všetky základné nástroje po ruke, môžete prejsť k vyhotoveniu vzoru, to vám pomôže vyrobiť plyšáka na mieru . Na tento účel musíte na kúsok papiera nakresliť zviera v tvare podľa vlastného výberu. Alebo si môžete jednoducho vytlačiť obrázok tohto zvieraťa podľa požadovaných rozmerov plyšáka a vystrihnúť ho. Potom obrázok obkreslite na zvolenú látku. Vzor bude potrebné obkresliť 2-krát, aby ste získali obe strany plyšu. Po obkreslení vzoru môžete látku vystrihnúť. Potom môžeme povedať, že ste pripravení na vytvorenie plyšovej hračky.
Ako si sami vyrobíte plyšovú hračku pre svoje dieťa?
Pomýšľate si, že konečne nastal čas. Nuž, keď máte správne materiály a ste pripravení, poďme k podstate veci: k výrobe plyšovej hračky. Neexistuje len jedna plyšová hračka, ale existuje nespočetné množstvo tvarov plyšových hračiek. Preto sme sa rozhodli predstaviť vám najvyhľadávanejšie modely plyšových hračiek, ktoré sa jednoducho a ľahko vyrábajú, ale zároveň sa dajú nekonečne prispôsobovať.
Telo plyšu
Telo plyšu môže byť malý štvorcový vankúšik, ak vaše dieťa potrebuje viac utešiteľa ako plyš v tvare zvieratka. Ak ho chcete pripraviť, jednoducho vystrihnite 2 štvorce rovnakej veľkosti z vybranej látky, pridajte šitie a je hotovo. Rozmery potom môžete zmeniť a vytvoriť väčšie, obdĺžnikové alebo dokonca zaoblené plyšové hračky. Alebo pridajte rozmarné doplnky, ako sú očká, hlavička alebo ruky.
Tu je niekoľko príkladov, ktoré vám poskytnú niekoľko nápadov:
- sova : potrebujete dve biele kolieska, polkruh vyšitý alebo nakreslený vo vnútri pre oči a špicatý žltý trojuholník pre zobák;
- sviňa : dve vyšívané oči, pri ktorých stačí na látku nakresliť biele koliesko alebo ho aplikovať zospodu, do stredu tváre, a dvoma stehmi nakresliť nosné dierky pre ňufák;
- pre medveď : dve nakreslené oči [alebo dve biele kolieska s očami nanesené, ak používate kožušinové telo], zaoblený biely obdĺžnik pre ňufák, naň nanesený podlhovastý čierny ovál pre nos a pod nosom nakreslený úsmev.
- A zajac : malé čierne nitky na fúzy, ružový gombík na múzeum a čierne oči, uši budú z rovnakej látky ako telo, rovnako ako jeho končatiny
Ak sa však rozhodnete pre skutočného plyšáka, po fáze obkresľovania a strihania v termíne budeme môcť prejsť k montáži. Bočné strany látky si musíte pripnúť špendlíkmi. A ušiť ju ručne alebo na stroji. Ak si ho chcete prispôsobiť, môžete sa pohrať s niekoľkými prvkami, ako je tvar a veľkosť samotného plyšu. Všetko teda závisí od návrhu plyšu, ktorý ste si nakreslili.
Vytváranie tváre plyšáka
Na tvár použite malé kúsky plsti alebo rovnakej látky ako na telo. Na vytvorenie “čŕt” tváre potrebujete dva kruhy na oči, trojuholník na nos a ovál na ústa. Vystrihnite ich priamo a po zošití rukou alebo na stroji ich odložte nabok . Nevyžaduje si to veľa stylingu, postačí rovný steh. Ak ste si istí, že vaše dieťa je na svoju plyšovú hračku citlivé, môžete použiť aj lepidlo na textil. A že nebude riskovať, že ju prehltne alebo že plyšák príde o oko v prvý deň hry.
Uši plyšáka
Tvar závisí od zvieraťa, ktoré ste si vybrali, potrebuje rohy alebo uši, okrúhle alebo štvorcové, dlhé a pod.
- Experimentujte s tvarmi papiera, keď ste vytvorili vzor pre samotné telo plyšáka.
- Umiestnite ich na okraj, ale musíte vedieť, ako vybrať správnu veľkosť a umiestnenie, aby ste sa vyhli deformácii plyšu. Napríklad jeho uši sú napríklad neproporcionálne a nerovnomerné.
- Keď ste spokojní, označte si miesta na tele plyšáka, aby ste sa nepomýlili. V tomto prípade nakreslite na oboch stranách miesta čiaru.
- Potom naplňte ucho alebo roh trochou vybranej výplne a to isté urobte s druhou výplňou.
- A môžete ho nechať bokom až do veľkého zostavenia celého tela.
Ruky, chvost a nohy plyšu
Postupujte presne ako pri ušiach, ruky, krídla alebo nohy idú na každej strane tela. Podobne aj v prípade nôh alebo labiek na spodnej strane, chvosta. Jediné, čo musíte urobiť, je pripraviť si tvary pomocou vzoru. Potom si označte miesta na bokoch a spodnej časti štvorca látky tvoriaceho telo, aby ste ich mohli nájsť. Potom zostavte a vyplňte jednotlivé časti podľa potreby.
Skladanie plyšu
Tu sú uvedené kroky na skladanie vášho plyšu . Nesmiete urobiť chybu a umiestniť nohy na miesto rúk alebo naopak. Je dôležité, aby ste po tomto vytvorení mali kvalitného plyšáka hodného veľkého tvorcu.
- Potom umiestnite všetky vonkajšie časti [uši, ruky, nohy, chvost…] na telo plyša, ktoré ste predtým označili.
- Každú z nich preložte prstom dovnútra, kde by sa uši mali zarovnať s horným okrajom. Postupujte rovnako: ruky s bočnými okrajmi, nohy a chvost so spodným okrajom. Uistite sa, že všetky diely skončia na tele plyšu.
- Každý dielik pred šitím najprv pripnite špendlíkom, aby sa na svojom mieste nepohyboval.
- Nakoniec ušite ručne alebo na stroji, ale najprv skontrolujte, či je výplň proporcionálna a dobre rozložená. A takto viete, ako vyrobiť plyšovú hračku.
Záver o tom, ako vyrobiť plyšáka?
Výroba plyšu je ručná práca dostupná každému. Už nemusíte chodiť a robiť objednávky u výrobcu plyšov . To by bolo užitočné, ak chcete mať personalizovaného plyšáka , ktorého výroba je jednoduchá a nenáročná. Musíte len vedieť, ako vybrať správnu látku, či už mäkkú, chlpatú alebo syntetickú, máte na výber. Je nevyhnutné si uvedomiť, že s niektorými druhmi látok sa ťažko pracuje.
Ak teda so šitím začínate, najlepšie je vybrať si bavlnené látky s prešívaným trendom, ktoré ponúkajú široký výber vzorov, farieb a pod. Plstená látka je tiež lepšou alternatívou pre začiatočníkov vďaka svojej šikovnosti. Pre tých, ktorí sú viac zvyknutí a skúsení v šití, môže byť veľmi dobrou voľbou froté zamat a kvalitné plyšové stvárnenie. Je to totiž tkanina, ktorá ponúka kvalitnejšie spracovanie s takouto jemnosťou. Rozhodnite sa pre vzory, ktoré dokážu poskytnúť krajšiu povrchovú úpravu. Ale aj také, ktoré ohromia oči vášho dieťaťa.
Dúfame, že s týmito niekoľkými tipmi už od dnešného dňa nebudete mať problém zabaviť svoje deti . Môžete im vyrobiť ich vlastné plyšové hračky. Ale aj to, že sa o tieto tipy podelíte s rodičmi, ktorí chcú urobiť to isté. Tieto nápady, ktoré sú len základom výroby plyšovej hračky. Plyšovú hračku však môžete rozvíjať a personalizovať aj priebežne. Ak už máte v hlave nejaký nápad, ale neviete, ako ho zrealizovať, pustite sa do práce. Skrátka, základy a správne šitie už máte za sebou vy, rodičia.