Ako opraviť plyšovú hračku?

Má prikrývka vášho dieťaťa trhlinu? Má zlomené rameno alebo nohu? Začína jej výplň presakovať?

Nepodliehajte panike! To sú veci, ktoré sa stávajú pomerne často. A nie je to dôvod na to, aby ste ju vyhodili do koša alebo vymenili. V každom prípade je možná oprava prikrývky.

Mimochodom, nemusíte kvôli tomu volať špecializovaného chirurga. So správnymi nástrojmi môžete plyšovú hračku svojho dieťaťa opraviť sami. Ako?

To vám vysvetlíme v tomto článku! Ale najprv…

Prečo opravovať plyšovú hračku?

Plyšová hračka v zlom stave nemusí byť nevyhnutne na vyhodenie! Všetko sa dá ešte opraviť. Oprava plyšáka je skvelý spôsob, ako ušetriť peniaze. Nebudete musieť vyťahovať peňaženku, aby ste si zaobstarali nového.

Dôležitejšie však je, že vám umožní ponechať si tento predmet, s ktorým si vaše dieťa vytvorilo silné puto. Bude preň ťažké zbaviť sa ho, ak ešte nenastal jeho čas. Plyšová hračka je jedinečná a dieťa ju nebude chcieť vymeniť za nič iné. V skutočnosti jeho malý spoločník zohráva dôležitú úlohu v jeho psychickom vývoji.

Chcete sa dozvedieť viac? Pozývame vás prečítať si náš článok o tom, prečo je plyšová hračka pre dieťa dôležitá .

Ak bola vaša, keď ste boli malí, oprava dudou jej môže dať druhý život. Keď opäť uvidíte svojho starého kamaráta z detstva, určite sa vám vrátia príjemné spomienky. A keď bude opravený, môžete ho ponúknuť svojmu dieťaťu, aby sa zasa stal jeho najlepším priateľom.

Skrátka, existuje mnoho dobrých dôvodov, prečo opraviť poškodenú alebo roztrhnutú plyšovú hračku. Hovoríme vám len to, že je lepšie si ju ponechať a opraviť, než ju vyhodiť. Navyše tým našej planéte veľmi pomôžete! Vráťme sa teda k hlavnej téme nášho článku: ako opraviť poškodenú plyšovú hračku?

Ako opraviť plyšovú prikrývku?

Je plyšová deka vášho dieťaťa poškodená? Alebo jednoducho chcete starej plyšovej hračke vdýchnuť nový život?

Typ opravy, ktorý prijmete, závisí od stavu plyšovej hračky, ktorú chcete opraviť. Ak je nový (alebo nedávny), ale len poškodený, nemusí byť potrebné ho vypitvať. Môže stačiť jednoduché zašitie, aby ste ju dostali späť do formy.

Na druhej strane, ak ide o starú plyšovú hračku, ktorú chcete priviesť späť k životu, čistenie bude nevyhnutnosťou. Aby ste sa vyhli riziku infekcie alebo alergie, budete musieť odstrániť prach a iné nečistoty, ktoré sa nahromadili, kým bola v pivnici alebo na pôde.

Nakoniec stačí, ak budete postupovať podľa týchto piatich jednoduchých krokov pre úspešnú opravu deky:

Krok 1: zhromaždenie materiálu potrebného na opravu deky

Dobrý chirurg musí mať všetky materiály a príslušenstvo potrebné na operáciu, ktorú sa chystá vykonať. V našom prípade budú potrebné len štyri veci:

  • Skalpel alebo nožnice;
  • Textilná niť, ktorá zodpovedá pôvodnej farbe prikrývky;
  • Ihla;
  • Náprstok.

To je všetko! A väčšinu týchto materiálov by ste už mali mať doma. Ak nie, pravdepodobne ich nájdete v malom obchode pre domácich majstrov vedľa.

Krok 2: Vyprázdnite prikrývku

Keď máte všetky materiály na opravu prikrývky, môžete prejsť k ďalšiemu kroku: vyprázdnite plyšovú hračku.

Pamätajte si, že tento krok nemusíte absolvovať, ak je prikrývka nová alebo nedávna. V oboch týchto prípadoch budete musieť prejsť priamo ku kroku 5 alebo ku kroku 3, ak hračka nebola dlhší čas čistená.

Stručne povedané, na vyprázdnenie plyšovej hračky určenej na opravu budete musieť použiť skalpel alebo nožnice. Nástroj vám umožní oddeliť hlavný šev plyšáka.

Ten sa zvyčajne nachádza na zadnej strane. Je však možné nájsť ho aj na inom mieste. Ak má hračka dlhú srsť, neváhajte ju rozprestrieť doširoka, aby ste za ňou mohli nájsť šev.

Keď ho nájdete, stačí vystrihnúť šev (ale nie celý) a vybrať výplň. Uvidíte, že bude zapáchať plesňou a už nebude veľmi zdravá. Preto je najlepšie sa jej čo najskôr zbaviť a vymeniť ju.

Prípadne teraz, keď je prikrývka prázdna, neváhajte dôkladne vyčistiť jej vnútro, aby ste odstránili všetky pachy, ktoré zanechala stará výplň. Aby ste si túto úlohu zjednodušili, môžete plyšovú kožu obrátiť naruby. Potom ju len povysávajte, aby ste sa uistili, že ste odstránili všetky nečistoty.

Akonáhle je to hotové, môžete prejsť k ďalšej fáze opravy poťahu: čistenie plyšu.

Krok 3: čistenie a pranie plyšu

Na úplnú dezinfekciu plyšovej prikrývky nebude stačiť ani malé vysávanie. Budete ho tiež musieť dobre vyprať, aby bol pekný a čistý. A na to máte na výber z troch riešení:

  • Pranie v práčke;
  • Chemické čistenie;
  • Ručné pranie.

Pozor, prvá možnosť nie je vhodná pre všetky plyšové hračky. Niektoré modely nie je možné prať v práčke. Pred čistením plyšovej hračky by ste mali začať čítaním štítku výrobku. Vhodný spôsob čistenia je tam zvyčajne uvedený.

Ak ju môžete prať v práčke, nezabudnite ju pred vložením do práčky zabaliť do obliečky na vankúš. A nezabudnite pridať zmäkčovač tkanín a špeciálny tekutý prací prostriedok na vlnu.

Na jemnejšie a účinnejšie chemické čistenie môžete použiť rôzne výrobky. Medzi najčastejšie používané patria zmes hydrogénuhličitanu a múky, suchý šampón a zemiaky.

Nakoniec, ak dávate prednosť starej dobrej metóde ručného prania, použite na čistenie vlažnú vodu a jemný prípravok. Vo všeobecnosti odporúčame používať kvapky šampónu. Predtým, než sa do niečoho pustíte, si však vždy nájdite čas na skontrolovanie štítku a zistite, či je možné šatku vášho dieťaťa prať v ruke alebo nie.

V skratke, toto sú niektoré metódy prania šidítka, ktoré môžu byť užitočné vo vašom procese opravy mäkkej hračky. Ak by ste chceli získať podrobnejšie informácie o tomto postupe, náš článok ako vyčistiť mäkkú hračku vám ich poskytne.

Krok 4: vypchajte plyš

Keď je plyš pekný a čistý, môžete teraz pristúpiť k jeho vypchávaniu. Predtým sa však uistite, že je úplne suchý. A po vypraní by bolo najlepšie nechať ho schnúť na slnku niekoľko hodín, alebo dokonca celý deň. Po skončení tohto procesu zostáva už len naplniť ho.

Samozrejmosťou je, že o vrátení vypchávky, ktorú ste predtým odstránili, nemôže byť ani reči. Lepšie je nahradiť ju novou. Prirodzene, budete mať na výber rôzne typy výplne. Pre väčšiu mäkkosť a pohodlie by sme sa však rozhodli pre bavlnené čalúnenie.

Pri vypchávaní plyšu je tiež dôležité začať od hlavy. A obzvlášť pozor, aby ste nezabudli na jej rôzne prvky, ako je nos, uši a chobot, ak ide o plyšového slona.

Potom pokračujte končatinami plyšáka: jeho rukami a nohami, ako aj chvostom, ak ho má. V tejto fáze je oprava dudou takmer hotová! A zostáva urobiť už len posledný krok, aby bol plyšák opäť ako nový.

Krok 5: zošitie plyšáka späť dokopy

Keď sa dostanete k časti, v ktorej je potrebné vypchať telíčko, najprv vezmite šijaciu niť, ihlu a náprstok. Je to preto, že budete musieť zašiť zadnú časť plyšu, kým tam nebude dostatok miesta na vloženie ruky.

Nie je vám príliš pohodlné používať ihlu? Nepodliehajte panike! Šitie prikrývky je pomerne jednoduchá operácia, ktorú určite úspešne zvládnete. Trik spočíva v použití pomerne veľkej ihly a vytvorení slučiek pomocou nite. To je najjednoduchší spôsob, ako to urobiť! Ak však máte lepšiu techniku, neváhajte ju použiť.

Po zašití, pričom dbajte na to, aby ste ponechali malý priestor vyhradený pre vašu ruku, môžete pokračovať v plnení tela a chrbta, kým nebude prikrývka celkom plná. Keď je, zostáva už len dokončiť záverečné šitie. Oprava prikrývky je potom hotová!

Plyšová hračka vášho dieťaťa alebo vaša je opäť ako nová. Bude sa s ňou môcť opäť hrať.

Záver o tom, ako opraviť plyšovú hračku

Teraz už viete, že oprava plyšovej hračky je možná bez toho, aby ste museli minúť majetok alebo ísť k odborníkovi. Je úplne možné, aby ste si svoju plyšovú hračku opravili sami. Stačí, ak budete mať k dispozícii potrebné nástroje na túto operáciu. A ich zoznam je krátky. Nebudete potrebovať veľa vybavenia: len ihlu, textilnú niť a nožnice alebo skalpel.

Ak ho budete uplatňovať svedomito, postup, ktorý sme uviedli v tomto článku, vám zabezpečí úspešnú opravu pohodlného nábytku. Nie všetky poškodenia sa však dajú opraviť. Ak je plyšová hračka vášho dieťaťa príliš poškodená, niekedy je lepšie nahradiť ju novou. A na stránke Ma-peluche.fr , nájdete širokú ponuku plyšových hračiek, ktoré budú vynikajúcimi plyšákmi pre vaše dieťatko.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *